Jak dezynfekować dłonie i powierzchnie biurowe?

Jak dezynfekować dłonie i powierzchnie biurowe?

Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę zachowań wszystkich członków społeczeństwa – począwszy od dzieci, poprzez ich rodziców, osoby dorosłe, aż po polityków z najwyższych kręgów władzy. Każdy z nas musi zadbać o dezynfekcję rąk i ochronę osobistą, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak dezynfekować siebie i różne powierzchnie w dobie koronawirusa? 

Jak dezynfekować dłonie?

Bardzo istotnym elementem ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa w czasie pandemii jest częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli jest to niemożliwe – należy dezynfekować dłonie przy użyciu żeli do dezynfekcji. To wskazane zawsze wtedy, gdy wchodzimy do sklepu czy punktu usługowego, odbieramy przesyłkę od kuriera, a absolutnie przed każdym spożyciem dowolnych pokarmów. Taka ochrona osobista ograniczy ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2.

Do dezynfekcji można używać żeli lub płynów, które powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Najlepiej wybrać przy tym płyn do dezynfekcji, który ma 70-procentową zawartość alkoholu. Niższe stężenie okazuje się niedostateczne do tego, by uszkodzić otoczkę lipidową koronawirusa. Profesjonalne środki do dezynfekcji w ramach ochrony osobistej oprócz etanolu zawierają sok z aloesu lub glicerynę, czyli składniki zapobiegające wysuszeniu skóry rąk. Podobnie jest w przypadku płynu antybakteryjnego.

Jak dezynfekować powierzchnie biurowe i handlowe?

Oprócz dezynfekowania dłoni odpowiednimi środkami, w czasie pandemii trzeba zadbać o dezynfekcję pomieszczeń – zwłaszcza powierzchni biurowych i handlowych. Przyda się przy tym koncentrat do dezynfekcji, który można rozwodnić i przelać do spryskiwacza, który łatwo użyć do dezynfekcji powierzchni różnych przedmiotów. Należy go używać wszędzie tam, gdzie przebywa wiele osób, ponieważ ryzyko tego, że któraś jest nosicielem koronawirusa, jest wysokie.

Wirus SARS-Co-V-2 może utrzymać się na klamkach, krzesłach, stołach i innych elementach nawet od 2 do 9 godzin, w zależności od temperatury i poziomu wilgotności panujących w danym pomieszczeniu.

All comments