Mop – jaki zapewni efektywne sprzątanie?

Mop – jaki zapewni efektywne sprzątanie?

Dobry mop oraz profesjonalny sprzęt do sprzątania i środki czystości to Twoi sprzymierzeńcy w walce z bałaganem. Mop ręczny do podłogi stanowi podstawowe wyposażenie, którego nie brakuje praktycznie w żadnej łazience. Na rynku dostępne są jednak różne modele, które różnią się konstrukcją, materiałem, z którego zostały wykonane oraz funkcjonalnością. Dowiedz się, jak dobrać idealne rozwiązanie dopasowane do mycia konkretnych powierzchni.

Uniwersalny mop sznurkowy

Urzywane są tylko tam, gdzie nie ma mozliwości urzycia mopa płaskiego.Modele te dostępne są niemal w każdym supermarkecie. Mop sznurkowy najczęściej wykonany jest z bawełny lub tańszych włókien syntetycznych. Jego końcówka składa się z wielu materiałowych sznureczków, które pozwalają wygodnie docierać nawet w zagłębienia (np. rogi pokoju czy pod meble na nóżkach). Jest to uniwersalny mop, który świetnie sprawdzi się przede wszystkim do powierzchni o nieregularnych kształtach – pozwoli Ci dobrze doczyścić ceramiczne płytki z fugami, ale także parkiety, panele laminowane lub drewniane.Musisz jednak pamiętać o bardzo dokładnym wyciskaniu i praniu końcówki po każdym myciu podłogi. Materiałowe sznureczki szybko zbierają bowiem kłaczki z podłogi, szarzeją i mogą zostawiać smugi. Do naturalnego drewna sięgnij raczej po końcówkę z bawełny, ponieważ lepiej chłonie ona wodę i łatwiej ją porządnie wycisnąć niż sztuczne syntetyki. Uniwersalne mopy sznurkowe Kentucky są zastępowane mopami płaskimi.

Mop z mikrofibry sznurkowy

Mop z mikrofibry znakomicie radzi sobie z kurzem i innymi zabrudzeniami powierzchni. Jego zaletą jest duża trwałość – nie pozostawia smug na mytej powierzchni, dlatego końcówkę można rzadziej wymieniać niż w modelach ze sznurkami bawełnianymi. Mopy z mikrofibry pochłaniają więcej brudu, urzywane są wilgotne, dlatego lepiej nadają się np. do paneli laminowanych czy drewnianych.

Mop płaski – wygodny i łatwy do utrzymania w czystości

Jest to prostokątna konstrukcja pokryta materiałem. Możesz wybrać mop z mikrofibry lub mop akrylowy. Mop płaski pozwala szybko i dokładnie czyścić duże powierzchnie. Wystarczy jedno pociągnięcie, aby zetrzeć kurz i brud, a jednocześnie nie pozostawić nieestetycznych smug. Stelaż do mopa wystarczy zdjąć z kija i można go uprać w pralce. Przydatne będzie także wiadro z wyciskarką, które ułatwi wyciskanie materiału. Jeśli chodzi o mopy płaskie, to są to mopy bawełniane, tradycyjne do urzycia na mokro.

Istnieją również mopy akrylowe do zamiatania na sucho.

Mop przemysłowy płaski – idealny do profesjonalnego zastosowania

Do mycia dużych powierzchni (np. w firmach, hotelach, szkołach) warto wybrać mop przemysłowy płaski, który zbiera nawet 30% więcej luźnych zabrudzeń. Do wyboru pozostają modele z systemem mocowania kieszeniowym, taśmowym oraz speedy. Mop z mikrofazy ułatwi dokładne czyszczenie posadzki, podłogi drewnianej oraz paneli.

Mikrofibra uzyskiwana jest poprzez specjalną obróbkę syntetycznego poliestru, dzięki której można uzyskać włókna nawet tysiąc razy cieńsze od włosa. W rzeczywistości im więcej włókien jest cienkich, tym większe są jego właściwości.

Mikrofibra składa się z milionów włókien, które łatwo wnikają w głąb, rozbijają cząsteczki brudu na bardzo małe cząsteczki, które są zbierane i zatrzymywane wewnątrz mikrofibry, pozostawiając powierzchnię idealnie czystą.

WAŻNE OSTRZEŻENIE: Nigdy nie pierz mikrofibry za pomocą chlorku, wybielacza lub płynu do zmiękczania tkanin

Kilka uwag dotyczących porównania mopów Kentucky i mopów z mikrofibry:

Mikrofibra ma co najmniej 10 razy większą skuteczność czyszczenia niż bawełna. Dobrze wyciśnięty mop sznurkowy Kentucky 400 gr waży około 1,5 kg a wyciśnięty mop z mikrofibry 250 gr. Szerokość czyszczenia mopa Kentucky to 10 cm, szerokość czyszczenia mopa z mikrofibry 40/45 cm. Jeden mop Kentucky 400 g z bawełny wystarcza mniej więcej 30 prań, jeden mop z mikrofibry wystarcza na 300 do 700 prań.

All comments